TB WOODS P5220M230 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 230mm Belt Width, 13.033 inch Pitch Dia. | AK6RWM
TB WOODS P5220M230 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 230mm Belt Width, 13.033 inch Pitch Dia.
Item: AK6RWMModel: P5220M230
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Sprocket
Belt Width 230 mm
Bushing M
Bushing Series M
Construction Plain
Dimension E 0.53"
Dimension L 6 3/4"
Dimension M 2.59"
Face Width 9 22/25"
Hub Length 5.19"
Hub Location 2"
Inside Dia. 10 22/25"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1950 RPM
Outside Dia. 12.86"
Pitch Dia. 13.033"