TB WOODS P4820M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 115mm Belt Width, 12.031 inch Pitch Dia. | AK6RRV
TB WOODS P4820M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 115mm Belt Width, 12.031 inch Pitch Dia.
Item: AK6RRVModel: P4820M115
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 115 mm
Bushing J
Bushing Series J
Construction Plain
Dimension E 0.06"
Dimension L 4 1/2"
Dimension M 0.94"
Face Width 5.38"
Hub Length 3.19"
Hub Location 1.19"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2110 RPM
Outside Dia. 11.86"
Pitch Dia. 12.031"