TB WOODS P3420M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 115mm Belt Width, 8.522 inch Pitch Dia. | AX4UQB
TB WOODS P3420M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 115mm Belt Width, 8.522 inch Pitch Dia.
Item: AX4UQBModel: P3420M115
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 115 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing F
Bushing Series F
Construction Plain
Dimension E 0.38"
Dimension L 3.63"
Dimension M 1.38"
Face Width 5.38"
Hub Length 2 1/2"
Hub Location 1 11/25"
Material Cast Iron
Max. Rpm 3000 RPM
Number Of Teeth 34
Outside Dia. 8.35"
Pitch Dia. 8.522"