TB WOODS P4814M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 115mm Belt Width, 8.421 inch Pitch Dia. | AK6FHC
TB WOODS P4814M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 115mm Belt Width, 8.421 inch Pitch Dia.
Item: AK6FHCModel: P4814M115
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing E
Bushing Series E
Construction Plain
Dimension E 0.91"
Dimension L 2.63"
Dimension M 1 18/25"
Hub Length 1.63"
Hub Location 1.81"
Inside Dia. 6 1/2"
Material Cast Iron
Max. Rpm 3010 RPM
Outside Dia. 8.31"
Pitch Dia. 8.421"