TB WOODS P5614M55 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 55mm Belt Width, 9.825 inch Pitch Dia. | AK6FHN
TB WOODS P5614M55 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 55mm Belt Width, 9.825 inch Pitch Dia.
Item: AK6FHNModel: P5614M55
In Stock
Get it by Monday, May 25
Item Sprocket
Belt Width 55 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing E
Bushing Series E
Construction Plain
Dimension E 0.34"
Dimension L 2.63"
Dimension M 0.47"
Face Width 2 3/4"
Hub Location 14/25"
Inside Dia. 7 22/25"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2580 RPM
Outside Dia. 9 18/25"
Pitch Dia. 9.825"