GATES 8MGT-2800-36 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 350 Teeth | BG4GQF
GATES 8MGT-2800-36 Round Tooth Timing Belt, 0.315 Inch Pitch, 350 Teeth
Item: BG4GQFModel: 8MGT-2800-36
Belt Back Side Ribbed
Belt Height 0.23"
Belt Section 8m
Fabric Material Nylon
Height 0.135"
Length 2800 mm
Material Polyurethane
Min. Pulley Dia. 95.17 mm
No. Of Teeth 350
Overall Length 2800 mm
Pitch 0.315"
Pitch Length 110 6/25"
Temp. Range -65°F to +185°F
Tooth Height 0.14"
Tooth Profile Curvilinear
Width 1.417"