WEG 01536OT3H215JPV-S 13500968 Pump Motor, 15 HP, 3600 RPM, 575 V, 3 Phase, ODP, 215JPV Frame, Footless, Close Coupled Pump, Vertical
3600 rpm
15 hp
215JPV
575V
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,068.12 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Breakdown Torque | 280% |
| Cable Press Material | Sem |
| Composition | Steel |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drip Cover | With |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 90.2% |
| Efficiency @ 50% | 90% |
| Efficiency @ 75% | 90.1% |
| Enclosure | IC01 |
| Enclosure Type | ODP |
| Fan Cover Material | Without Fan Cover |
| Fan Material | Without Fan |
| Flange | C |
| Frame | 215JPV |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Frame Size | 213/5JP |
| Frequency | 60 Hz |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 15 hp |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 95.7A |
| Locked Rotor Time (cold) | 25 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 14 sec. |
| Locked Rotor Torque | 229% |
| Main Terminal Box Hole | 1.377" |
| Moment Of Inertia (j) | 0.5512 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | W-6 |
| No Load Amps | 5.84A |
| Noise Level | 66 dBA |
| Number Of Poles | 2 |
| Output Rating | 15 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.72 |
| Power Factor 75% | 0.82 |
| Power Factor_100% | 0.87 |
| Rated Current | 14.1A |
| Rated Speed | 3525 RPM |
| Rated Torque | 22.3 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 575V |
| Replaces | 01536OP3H215JPV-S |
| Resilient Base | Without |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 3400-3600 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 2.08% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 3600 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 69.3 |
| Ship height (cm) | 32.26 |
| Ship length (cm) | 52.83 |
| Ship width (cm) | 37.08 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Service Factor | Frequency | Hp | Rpm | Frame | Synchronous Speed | Mounting | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
.2518OT3E56CFL-S | 3 | 1.35 | 60 Hz | 1/4 hp | 1700-1800 RPM | 56C | 1800 RPM | Footless | €313.77 | |
![]() |
00236OT3E56CFL-S | 3 | 1.15 | 50/60 Hz | - | 3400-3600 RPM | 56 | 3600 RPM | Footless | €553.58 | |
![]() |
.3318OT3E56CFL-S | 3 | 1.35 | 50/60 Hz | 1/3 hp | 1700-1800 RPM | 56C | 1800 RPM | Footless | €338.84 | |
![]() |
.7536OS3EJPR56J-S48P | - | - | - | - | - | - | - | - | €312.50 | |
![]() |
00156OT3E56CFL-S | 3 | 1.15 | 50/60 Hz | 1 1/2 hp | 3400-3600 RPM | 56 | 3600 RPM | Footless | €486.77 | |
![]() |
00336OT3E56CFL-S | 3 | 1.15 | 50/60 Hz | - | 3400-3600 RPM | 56 | 3600 RPM | Footless | €612.05 | |
![]() |
.7518OT3H56CFL-S | 3 | 1.25 | 60 Hz | 3/4 hp | 1700-1800 RPM | 56C | 1800 RPM | Footless | €427.12 |
Explore Products
- 80/20 2094 15 S Left H and Lift Off Hinge Section, Long Pin
- MERSEN FERRAZ A15QS45-4IL Semiconductor Fuse, High Speed, 150V, 45A, aR Class
- TEADIT CGR24EXP.116.012.150 Ring Cut Gasket, 24SH, 1/16 Inch Thickness, 1/2 Inch Size, 150# Class
- BANJO FITTINGS LS108 Mesh Screen 8
- SECURITRON HHD-62 Lock Housing, Double Vertical
- GRAINGER 12661_48_48 Aluminum Sheet, T6, 4 Ft Overall Length, 150 Brinell Hardness
- THOMAS & BETTS 4070-95-40 Outlet Box with Bar Hanger, Diameter 4 Inch, Depth 2-3/8 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Fuel Oil and Gas Solenoid Valves
- Tap and Die Sets
- Turnout Gear Storage Racks
- Buna N Tubing
- Surface Plate
- NEWSTRIPE Mid-Size Commercial Compactor
- REESE Pintle Hook Mounting Plates
- LOUISVILLE FE3200 Series Fiberglass Extension Ladders
- JOHN GUEST Plugs, Acetal Gray
- CONDOR Vinyl, Security Sign, Notice, 10 Inch Width
- AUTOQUIP Mechanical Scissor Lift Table
- KESON Wheel Carry Case
- SALISBURY Shrouds, Red, Atpv
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01536OT3H215JPV-S 13500968 Pump Motor, 15 HP, 3600 RPM, 575 V, 3 Phase, ODP, 215JPV Frame, Footless, Close Coupled Pump, Vertical
€2,068.12 /unit



