WEG 00218ET3H145T-SG Electric Motor, 2Hp, 60Hz, 1800 Rpm | BB9FUP
WEG 00218ET3H145T-SG 14803127 Pump Motor, 2 HP, 1800 RPM, 575V, TEFC, 145T, Footed
Item: BB9FUPModel: 00218ET3H145T-SGCross Ref: 14803127
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item General Purpose Motor
Altitude 1000 MASL
Ambient Temp. -20°C to +40°C
Balancing Method 1/2" Key
Bearing Cap Yes
Bolt Material Carbon Steel
Break-down Torque 300%
Cold Locked Rotor Time 27 sec.
Connection Cables Quantity 6
Design B
Drain Rubber, Automatic
Drip Cover Without
Duty Cycle Continuous
Efficiency At 1 % 80%
Efficiency At 50 % 60%
Efficiency At 75 % 73%
Enclosure Type Tefc
Fan Cover Material Polymer
Fan Material Plastic
Flange Type Without
Frame 143/5T
Frame Material Rolled Steel
Frame Size 145T
Frequency 60 Hz
Grounding Lugs Single
Horsepower 2 hp
Hot Locked Rotor Time 15 sec.
Impregnation Method Dip And Bake Polyester
L. R. Amps 17.8A
Locked Rotor Torque 270%
Lrc 8.2X(Code K)
Main Terminal Box Hole Size 1.118"
Moment Of Inertia 0.1296 lbs.-sq. ft.
Motor Enclosure Design Totally Enclosed Fan Cooled
Motor Speed 1745 RPM
Mounting Foot Mounted
No Load Amps 1.12A
No. Of Poles 4
Noise Level 52 dBA
Output 2 hp
Output Rating 2 hp
Overload Protector Without Overload Protector
Painting Munsell N 1-Matte 207N (ISO 12944-C2)
Phase 3
Power Factor At 1 % 86.5
Power Factor At 50 % 85.5
Power Factor At 75 % 87.5
Rated Current 2.18A
Rated Torque 6.02 lbs.-ft.
Rated Voltage 575V AC
Resilient Base Without
Rotation Clockwise/Counter Clockwise
Rpm 1700-1800 RPM
Service Factor 1.15
Shaft Material Carbon Steel
Shaft Material Grade Grade 1040/45
Slip 3.06%
Starting Method Direct On Line
Synchronous Speed 1800 RPM
Temp. Rise 80 K
Terminal Block Without
Terminal Box Left Position
Tropicalized Painting Without
Voltage 575V