WEG 02018ET3V256JM-W22 12596448 Pump Motor, 20 HP, 1800 RPM, 200/400V, 22.1/11.0 A No Load Current, TEFC, 256JM, Footed, Close CoupLED Pump
1800 rpm
20 hp
256JM
Get it by Thursday, Apr 9
€3,302.77 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Breakdown Torque | 260% |
| Connection Cables Quantity | 12 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 93% |
| Efficiency @ 50% | 91.7% |
| Efficiency @ 75% | 92.4% |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | C |
| Frame | 256JM |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frame Size | 254/6JM |
| Frequency | 60 Hz |
| Grounding Lugs | Single |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 191/382A |
| Locked Rotor Time (cold) | 54 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 30 sec. |
| Locked Rotor Torque | 240% |
| Main Terminal Box Hole | 1 1/2" |
| Main Terminal Box Type | NPT |
| Moment Of Inertia (j) | 3.1 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | F-1 |
| No Load Amps | 11/22.1A |
| Noise Level | 64 dBA |
| Number Of Poles | 4 |
| Output Rating | 20 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.68 |
| Power Factor 75% | 0.79 |
| Power Factor_100% | 0.84 |
| Product Datasheet | weg-02018et3v256jm-w22.pdf |
| Pump Seal | Mechanical Seal |
| Rated Current | 27.7/55.4A |
| Rated Speed | 1770 RPM |
| Rated Torque | 59.3 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 200/400V |
| Regreasing System | At Drive End And Non-Drive End |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.67% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1800 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 200/400V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 163.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Documentation:
Product Variants
| Model | Service Factor | Frequency | Motor Enclosure Design | Hp | Full Load Amps | Nameplate Rpm | Motor Type | Mounting Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 00158ET3W90L-W22 | 1 | 50 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 2 hp | 2.8A | 1755 RPM | - | Rigid Base | €914.46 | |
| 00218ET3W100L-W22 | 1 | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 3 hp | 4.1A | 1750 RPM | - | Rigid Base | €1,095.12 | |
| 00418ET3Y112M-W22 | 1 | 50 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 5 1/2 hp | 7.3A | 1755 RPM | - | Rigid Base | €1,177.86 | |
| 00518ET3Y132S-W22 | 1 | 60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 7 1/2 hp | 9.1A | 1775 RPM | - | Rigid Base | €1,613.01 | |
| 00718ET3Y132M-W22 | 1 | 50 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 10 hp | 12.2A | 1770 RPM | - | Rigid Base | €1,918.09 | |
| 01818ET3Y180MFF-W22 | 1.25 | 50/60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 25 hp | 30.6A | 1775 RPM | - | Face/Base | €4,486.20 | |
| 02218ET3Y180LFF-W22 | 1.25 | 50/60 Hz | Totally Enclosed Fan Cooled | 30 hp | 36A | 1775 RPM | - | Face/Base | €5,926.53 |
Explore Products
- GUARDAIR 79SGN13 Outer Nozzle
- APPROVED VENDOR 3CVP7 Backup Ring 0.183w 23.993 Inner Diameter
- HALLOWELL H5510-1807PB Starter High Capacity Shelving 87inh 36inw 18ind
- EATON C25DNB325A Definite Purpose Contactor, Mounting Plate, 48 Vdc, 3-Pole, Binding Head Screw
- WATTS M500N-OSY-CFM 10 0191127 Backflow Preventer Assembly, 10 Inch Nominal Size, Reduced Pressure, 304 Stainless Steel
- BOSTON GEAR 56869 Plastic Bearing Flange
- MACROMATIC TH41661-07T Time Delay Relay, Off Delay, SPDT, 240V AC, 0.3 to 30 sec., Single Pin Trigger
- GRAY MANUFACTURING SP25 Air Hydraulic Press 25 Thick Air Pump 70-3/8 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Reversible Exhaust and Supply Fans
- Drill Accessories
- Telescoping Gage Sets
- Carpet Tile
- Desiccant Dryers
- SALISBURY Class 2 Electrical Glove Kit, 14 Inch, Red, Black
- JOHN GUEST Speedfit Male Connectors, NPT Thread
- MUELLER INDUSTRIES 251 Ductile Iron Simplex Basket Strainers
- ANVIL AS1300 Series Universal Clamps, Electro Galvanized
- ANVIL AS9403 Series Hinge Connectors, 3-Hole
- BRADLEY End Panel For Flat Top Locker
- AMERICAN WELDQUIP Water Cooled Mig Gun
- SPEARS VALVES True Union Multi Mount Actuator Mounting Kits
- LOVEJOY Rigid Sleeve Couplings With Keyway, Inch Bores
- SMC VALVES Cy1S Series Guided Cylinder
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 02018ET3V256JM-W22 12596448 Pump Motor, 20 HP, 1800 RPM, 200/400V, 22.1/11.0 A No Load Current, TEFC, 256JM, Footed, Close CoupLED Pump
€3,302.77 /unit


