FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Radial Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade 52100 |
| Bearing Industry Number | 6001 |
| Bearing Material | Stainless Steel |
| Bearing Type | Open |
| Bore Dia. | 12 mm |
| Bore Diameter | 12 mm |
| Bore Diameter Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Bore Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Cage Material | Stainless Steel |
| Cage Material Grade | Grade 304 |
| Closure | Open |
| Closure & Seal Type | Open |
| Dynamic Load Capacity | 1150 lbs. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 1080 lbf. |
| Flange Type | Non Flanged |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Industry Number | SS6001 |
| Max. Speed | 30000 RPM |
| Maximum Axial Load | 1150 lbf. |
| Maximum Speed | 30000 RPM |
| Maximum Temperature | 350°F |
| Minimum Temperature | -40°F |
| Number Of Rows | 1 |
| Outer Ring Width | 8 mm |
| Outside Dia. | 28 mm |
| Outside Diameter | 28 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -0.009 mm to 0 mm |
| Product Datasheet | bl-bearings-ss6001.pdf |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Retaining Ring Groove | No |
| Ring Material | Stainless Steel |
| Ring Material Grade | Grade 440C |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Load Capacity | 540 lbs. |
| Static Radial Load Capacity | 530 lbf. |
| Temp. Range | -40°F to +350°F |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 0.8 |
| Ship length (cm) | 2.8 |
| Ship width (cm) | 2.8 |
| HS code | 8482105044 |
Documentation:
Product Variants
| Model | Industry Number | Bore Dia. | Closure | Outer Ring Width | Ball Material | Outside Dia. | Bore Tolerance | Max. Speed | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SS6002 | SS6002 | 15 mm | Open | 9 mm | Alloy Steel | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €25.27 | |
| SS6003 | SS6003 | 17 mm | Open | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €26.46 | |
| SS6000 ZZ FM222 | SS6000ZZ | 10 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 26 mm | -0.008 mm to 0 mm | 34000 RPM | €18.38 | |
| SS6001 ZZ FM222 | SS6001ZZ | 12 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.35 | |
| SS6002 ZZ FM222 | SS6002ZZ | 15 mm | - | - | - | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €26.24 | |
| SS6003 ZZ FM222 | SS6003ZZ | 17 mm | Double Shielded | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €28.27 | |
| SS6004 ZZ FM222 | SS6004ZZ | 20 mm | Double Shielded | 12 mm | Alloy Steel | 42 mm | -0.01 mm to 0 mm | 21000 RPM | €38.03 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Carbonator Pump Motors
- Multi-Bit Screwdrivers
- Wood Drilling Bit Sets
- DC Motor and Control Assemblies
- Morse Taper Drill Sleeves
- HELICOIL Complete Reference Gages, UNF, 2B
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PMP Griffin Style Low Form Beakers with Handle
- BUSSMANN PVS-R Series Specialty Fuses
- DIXON Spring Loaded Check Valves
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Fitting 90 Deg. Street Elbows, MPT x FPT
- HUMBOLDT Tamping Rods
- GRAINGER Cast Iron Rods
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN SS6001 Radial Ball Bearing Stainless Steel 12mm
€23.30 /unit
