FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Radial Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Stainless Steel |
| Bearing Industry Number | 6009 |
| Bearing Material | Stainless Steel |
| Bearing Type | Double Sealed |
| Bore Dia. | 45 mm |
| Bore Diameter | 45 mm |
| Bore Diameter Tolerance | -0.012 mm to 0 mm |
| Bore Tolerance | -0.012 mm to 0 mm |
| Cage Material | Stainless Steel |
| Closure | Double Sealed |
| Closure & Seal Type | Double Sealed, Contact Seal |
| Dynamic Load Capacity | 5720 lbs. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 5720 lbf. |
| Flange Type | Non Flanged |
| Includes Retaining Ring | No |
| Industry Number | SS6009-2RS |
| Lubricant Material | Grease |
| Lubrication | Grease |
| Max. Speed | 11000 RPM |
| Maximum Axial Load | 5720 lbf. |
| Maximum Speed | 5000 RPM |
| Maximum Temperature | 350°F |
| Minimum Temperature | -40°F |
| Number Of Rows | 1 |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Outside Dia. | 75 mm |
| Outside Diameter | 75 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -0.013 mm to 0 mm |
| Retaining Ring Groove | No |
| Ring Material | Stainless Steel |
| Seal Material | Synthetic Rubber |
| Seal Type | Contact |
| Static Load Capacity | 3400 lbs. |
| Static Radial Load Capacity | 3400 lbf. |
| Temp. Range | -40°F to +350°F |
| Width | 16 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.24 |
| Ship height (cm) | 1.6 |
| Ship length (cm) | 7.5 |
| Ship width (cm) | 7.5 |
| HS code | 8482105052 |
Product Variants
| Model | Industry Number | Bore Dia. | Closure | Outer Ring Width | Ball Material | Outside Dia. | Bore Tolerance | Max. Speed | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SS6001 | SS6001 | 12 mm | Open | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.30 | |
| SS6002 | SS6002 | 15 mm | Open | 9 mm | Alloy Steel | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €25.27 | |
| SS6003 | SS6003 | 17 mm | Open | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €26.46 | |
| SS6000 ZZ FM222 | SS6000ZZ | 10 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 26 mm | -0.008 mm to 0 mm | 34000 RPM | €18.38 | |
| SS6001 ZZ FM222 | SS6001ZZ | 12 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.35 | |
| SS6002 ZZ FM222 | SS6002ZZ | 15 mm | - | - | - | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €26.24 | |
| SS6003 ZZ FM222 | SS6003ZZ | 17 mm | Double Shielded | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €28.27 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Mounted Bearings
- Vials
- Socket Extensions
- Cordless Impact Wrenches
- ESD and Cleanroom Chairs
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, 5H, Metric Coarse
- ALLPAX GASKET CUTTER SYSTEMS 6000 Series Heavy Duty Gasket Cutter Kits
- ANVIL Single Run Packs, Black
- ANSELL 47-402 Activarmr Comfortable Oil Repellent Gloves For Medium Duty Tasks
- VIEGA PROPRESS Female Adapter, Bronze, FTG x FNPT Connection
- TOUGH GUY Floor Brush
- PRECISION Exit Devices
- B & P MANUFACTURING Heavy Duty Bulk Delivery Cart Decks
- STANLEY Hanging Door Hardware
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN SS6009 2RS FM222 Radial Ball Bearing Stainless Steel 45mm Ss6009 2rs
€171.48 /unit
