FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Radial Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade 52100 |
| Bearing Industry Number | 6008 |
| Bearing Material | Stainless Steel |
| Bearing Type | Double Sealed |
| Bore Dia. | 40 mm |
| Bore Diameter | 40 mm |
| Bore Diameter Tolerance | -0.012 mm to 0 mm |
| Bore Tolerance | -0.012 mm to 0 mm |
| Cage Material | Stainless Steel |
| Cage Material Grade | Grade 304 |
| Closure | Double Sealed |
| Closure & Seal Type | Double Sealed, Contact Seal |
| Dynamic Load Capacity | 3750 lbs. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 3000 lbf. |
| Flange Type | Non Flanged |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Industry Number | SS6008-2RS |
| Lubricant Material | FM222 |
| Lubrication | Grease |
| Max. Speed | 12000 RPM |
| Maximum Axial Load | 3750 lbf. |
| Maximum Speed | 12000 RPM |
| Maximum Temperature | 350°F |
| Minimum Temperature | -40°F |
| Number Of Rows | 1 |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| Outside Diameter | 68 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -0.013 mm to 0 mm |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Retaining Ring Groove | No |
| Ring Material | Stainless Steel |
| Ring Material Grade | Grade 440C |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Contact |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Radial Load Capacity | 2540 lbf. |
| Temp. Range | -40°F to +350°F |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.19 |
| Ship height (cm) | 1.5 |
| Ship length (cm) | 6.8 |
| Ship width (cm) | 6.8 |
| HS code | 8482105052 |
Product Variants
| Model | Industry Number | Bore Dia. | Closure | Outer Ring Width | Ball Material | Outside Dia. | Bore Tolerance | Max. Speed | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SS6001 | SS6001 | 12 mm | Open | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.30 | |
| SS6002 | SS6002 | 15 mm | Open | 9 mm | Alloy Steel | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €25.27 | |
| SS6003 | SS6003 | 17 mm | Open | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €26.46 | |
| SS6000 ZZ FM222 | SS6000ZZ | 10 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 26 mm | -0.008 mm to 0 mm | 34000 RPM | €18.38 | |
| SS6001 ZZ FM222 | SS6001ZZ | 12 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.35 | |
| SS6002 ZZ FM222 | SS6002ZZ | 15 mm | - | - | - | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €26.24 | |
| SS6003 ZZ FM222 | SS6003ZZ | 17 mm | Double Shielded | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €28.27 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Greases
- Linear Guide Carriages and Slides
- Illuminated Push Buttons with Contact Blocks
- Hitch Pins
- Pipe Straps
- SALISBURY Class 2 Molded Sleeves
- MEMPHIS GLOVE Leather Drivers Work Gloves
- MCR SAFETY Ninja Ice Insulated Yellow Work Gloves
- DESTACO 5905, 5910, 5915 Series Heavy Duty Vertical Hold Down Clamps
- SCHNEIDER ELECTRIC 22mm, 4NO, Joystick Switch
- ENM Mechanical and Hand Tally Counters
- ASHLAND CONVEYOR Sprocketed Roller
- AME INTERNATIONAL Roloc Surface Conditioning
- KEN-TOOL Tubeless Tire Irons
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN SS6008 2RS FM222 Radial Ball Bearing Stainless Steel 40mm Ss6008 2rs
€99.36 /unit
