FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Radial Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade 52100 |
| Bearing Industry Number | 6004 |
| Bearing Material | Stainless Steel |
| Bearing Type | Double Sealed |
| Bore Dia. | 20 mm |
| Bore Diameter | 20 mm |
| Bore Diameter Tolerance | -0.1 mm to 0 mm |
| Bore Tolerance | -0.01 mm to 0 mm |
| Cage Material | Stainless Steel |
| Cage Material Grade | Grade 304 |
| Closure | Double Sealed |
| Closure & Seal Type | Double Sealed, Contact Seal |
| Dynamic Load Capacity | 2110 lbs. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 420 lbf. |
| Flange Type | Non Flanged |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Industry Number | SS6004-2RS |
| Lubricant Material | FM222 |
| Lubrication | Grease |
| Max. Speed | 21000 RPM |
| Maximum Axial Load | 2110 lbf. |
| Maximum Speed | 21000 RPM |
| Maximum Temperature | 350°F |
| Minimum Temperature | -40°F |
| Number Of Rows | 1 |
| Outer Ring Width | 12 mm |
| Outside Dia. | 42 mm |
| Outside Dia. Tolerance | -0.01 mm to +0.01 mm |
| Outside Diameter | 42 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -0.01 mm to 0 mm |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Retaining Ring Groove | No |
| Ring Material | Stainless Steel |
| Ring Material Grade | Grade 440C |
| Seal Type | Contact |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Load Capacity | 1140 lbs. |
| Static Radial Load Capacity | 1120 lbf. |
| Temp. Range | -40°F to +350°F |
| Width | 12 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 1.2 |
| Ship length (cm) | 4.2 |
| Ship width (cm) | 4.2 |
| HS code | 8482105048 |
Product Variants
| Model | Industry Number | Bore Dia. | Closure | Outer Ring Width | Ball Material | Outside Dia. | Bore Tolerance | Max. Speed | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SS6001 | SS6001 | 12 mm | Open | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.30 | |
| SS6002 | SS6002 | 15 mm | Open | 9 mm | Alloy Steel | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €25.27 | |
| SS6003 | SS6003 | 17 mm | Open | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €26.46 | |
| SS6000 ZZ FM222 | SS6000ZZ | 10 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 26 mm | -0.008 mm to 0 mm | 34000 RPM | €18.38 | |
| SS6001 ZZ FM222 | SS6001ZZ | 12 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.35 | |
| SS6002 ZZ FM222 | SS6002ZZ | 15 mm | - | - | - | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €26.24 | |
| SS6003 ZZ FM222 | SS6003ZZ | 17 mm | Double Shielded | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €28.27 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Test Equipment Accessories
- Label Maker Ribbon Cartridges
- Electric Actuated Ball Valves
- Portable Stage Package Accessories
- Roller Spray Pumps
- MILLER ELECTRIC TIG/MIG Task Welding Gloves
- KRYTOX GPL 222 Series Anti Corrosion Grease
- CONDOR ANSI Class 2 Mesh Polyster Zipper Contrasting High Visibility Vests
- PYRAMEX Venture 3 Half Frame Eyewears
- ACME ELECTRIC Three Phase Dry Type Distribution Transformers, 240V Delta Primary Volts, 480Y/277 Secondary Volts
- OIL SAFE Shut-Off Valve Ball Knobs
- EATON HT800 Series Pushbuttons
- MARTIN SPROCKET Single Stock Bore A Type Roller Chain Sprockets, 60 Chain Number
- LABELMASTER Labels
- NORTON ABRASIVES 4000 Series Bear-Tex SC Fine Grit Convolute Wheels, Non-Woven
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN SS6004 2RS FM222 Radial Ball Bearing Stainless Steel 20mm Ss6004 2rs
€36.54 /unit
