FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Radial Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade 52100 |
| Bearing Industry No. | 6000 |
| Bearing Material | Stainless Steel |
| Bearing Type | Double Shielded Ball |
| Bore Dia. | 10 mm |
| Bore Diameter | 10 mm |
| Bore Diameter Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Bore Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Cage Material | Stainless Steel |
| Cage Material Grade | Grade 304 |
| Closure | Double Shielded |
| Closure & Seal Type | Double Shielded |
| Dynamic Load Capacity | 1030 lbs. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 1810 lbf. |
| Flange Type | Non Flanged |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Industry Number | SS6000ZZ |
| Lubricant Material | FM222 |
| Lubrication | Grease |
| Max. Speed | 34000 RPM |
| Maximum Axial Load | 1030 lbf. |
| Maximum Speed | 34000 RPM |
| Maximum Temperature | 350°F |
| Minimum Temperature | -40°F |
| Number Of Rows | 1 |
| Outer Ring Width | 8 mm |
| Outside Dia. | 26 mm |
| Outside Diameter | 26 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -0.009 mm to 0 mm |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Retaining Ring Groove | No |
| Ring Material | Stainless Steel |
| Ring Material Grade | Grade 440C |
| Shield Material | Stainless Steel |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Radial Load Capacity | 430 lbf. |
| Temp. Range | -40°F to +350°F |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 0.8 |
| Ship length (cm) | 2.6 |
| Ship width (cm) | 2.6 |
| HS code | 8482105044 |
Product Variants
| Model | Industry Number | Bore Dia. | Closure | Outer Ring Width | Ball Material | Outside Dia. | Bore Tolerance | Max. Speed | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SS6001 | SS6001 | 12 mm | Open | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.30 | |
| SS6002 | SS6002 | 15 mm | Open | 9 mm | Alloy Steel | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €25.27 | |
| SS6003 | SS6003 | 17 mm | Open | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €26.46 | |
| SS6001 ZZ FM222 | SS6001ZZ | 12 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.35 | |
| SS6002 ZZ FM222 | SS6002ZZ | 15 mm | - | - | - | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €26.24 | |
| SS6003 ZZ FM222 | SS6003ZZ | 17 mm | Double Shielded | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €28.27 | |
| SS6004 ZZ FM222 | SS6004ZZ | 20 mm | Double Shielded | 12 mm | Alloy Steel | 42 mm | -0.01 mm to 0 mm | 21000 RPM | €38.03 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Surface Protection Films
- Footwear Traction Devices
- High Speed Steel End Mills
- DC Wound Field Motors
- Spline Shafts and Couplings
- MEMPHIS GLOVE Big Jake Full Leather Back Premium A+ Side Leather Palm Work Gloves
- IRONCLAD EXO Impact Resistant Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC CP7769/CP7779 Series Impact Wrenches
- JOHN GUEST Metric Union Elbows, Acetal Black
- ANVIL AS1450 Series One Hole Clamps, Electro Galvanized
- LEESON Premium Duck Washguard DC Motors, TEFC, C Face With Base
- DAYTON Blades
- Genie - Scientific Industries Tubings
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond PosiStop Pipettors, Fixed Volume
- NIBCO 960 Series DWV 60 Deg Elbows, C x C, Wrot
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN SS6000 ZZ FM222 Radial Ball Bearing Stainless Steel 10mm Ss6000zz
€18.38 /unit
