FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Radial Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade 52100 |
| Bearing Industry Number | 6002 |
| Bearing Material | Stainless Steel |
| Bearing Type | Open |
| Bore Dia. | 15 mm |
| Bore Diameter | 15 mm |
| Bore Diameter Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Bore Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Cage Material | Stainless Steel |
| Cage Material Grade | Grade 304 |
| Closure | Open |
| Closure & Seal Type | Open |
| Dynamic Load Capacity | 1260 lbs. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 1080 lbf. |
| Flange Type | Non Flanged |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Industry Number | SS6002 |
| Max. Speed | 28000 RPM |
| Maximum Axial Load | 1260 lbf. |
| Maximum Speed | 28000 RPM |
| Maximum Temperature | 350°F |
| Minimum Temperature | -40°F |
| Number Of Rows | 1 |
| Outer Ring Width | 9 mm |
| Outside Dia. | 32 mm |
| Outside Dia. Tolerance | -0.01 mm to +0.01 mm |
| Outside Diameter | 32 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -0.01 mm to 0 mm |
| Product Datasheet | bl-bearings-ss6002.pdf |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Retaining Ring Groove | No |
| Ring Material | Stainless Steel |
| Ring Material Grade | Grade 440C |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Radial Load Capacity | 630 lbf. |
| Temp. Range | -40°F to +350°F |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 0.9 |
| Ship length (cm) | 3.2 |
| Ship width (cm) | 3.2 |
| HS code | 8482105048 |
Documentation:
Product Variants
| Model | Industry Number | Bore Dia. | Closure | Outer Ring Width | Ball Material | Outside Dia. | Bore Tolerance | Max. Speed | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SS6001 | SS6001 | 12 mm | Open | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.30 | |
| SS6003 | SS6003 | 17 mm | Open | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €26.46 | |
| SS6000 ZZ FM222 | SS6000ZZ | 10 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 26 mm | -0.008 mm to 0 mm | 34000 RPM | €18.38 | |
| SS6001 ZZ FM222 | SS6001ZZ | 12 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.35 | |
| SS6002 ZZ FM222 | SS6002ZZ | 15 mm | - | - | - | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €26.24 | |
| SS6003 ZZ FM222 | SS6003ZZ | 17 mm | Double Shielded | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €28.27 | |
| SS6004 ZZ FM222 | SS6004ZZ | 20 mm | Double Shielded | 12 mm | Alloy Steel | 42 mm | -0.01 mm to 0 mm | 21000 RPM | €38.03 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Divider Boxes
- Drill Bushings
- Auxiliary Contacts
- Food Service Bags
- Aluminum Tubing Fittings
- ANSELL 59-801 Hyflex Protective Sleeves
- CONDOR Knit Gloves, Full Finger, Uncoated, 7 Gauge, White
- GLOBE SCIENTIFIC Tri-Corner Beakers
- WESTWARD Hand Ratchet
- DISCO Clip Moulding 11/32 Inch
- WAHL Digital Thermometer Remote Rtd -328-1472f
- MILLER BY HONEYWELL Standard Non-Stretch Harnesses
- QUICK CABLE FlexTube Adhesive Lined Heat Shrink Tubes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN SS6002 Radial Ball Bearing Stainless Steel 15mm
€25.27 /unit
