FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Radial Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade 52100 |
| Bearing Industry No. | 6000 |
| Bearing Material | Stainless Steel |
| Bearing Type | Double Sealed |
| Bore Dia. | 10 mm |
| Bore Diameter | 10 mm |
| Bore Diameter Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Bore Tolerance | -0.008 mm to 0 mm |
| Cage Material | Stainless Steel |
| Cage Material Grade | Grade 304 |
| Closure | Double Sealed |
| Closure & Seal Type | Double Sealed, Contact Seal |
| Dynamic Radial Load Capacity | 1078 lbf. |
| Flange Type | Non Flanged |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Industry Number | SS6000-2RS |
| Lubricant Material | FM222 |
| Lubrication | Grease |
| Maximum Axial Load | 1030 lbf. |
| Maximum Speed | 34000 RPM |
| Maximum Temperature | 350°F |
| Minimum Temperature | -40°F |
| Number Of Rows | 1 |
| Outer Ring Width | 8 mm |
| Outside Dia. | 26 mm |
| Outside Diameter | 26 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -0.009 mm to 0 mm |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Retaining Ring Groove | No |
| Ring Material | Stainless Steel |
| Ring Material Grade | Grade 440C |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Contact |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Radial Load Capacity | 430 lbf. |
| Temp. Range | -40°F to +350°F |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 0.8 |
| Ship length (cm) | 2.6 |
| Ship width (cm) | 2.6 |
| HS code | 8482105044 |
Product Variants
| Model | Industry Number | Bore Dia. | Closure | Outer Ring Width | Ball Material | Outside Dia. | Bore Tolerance | Max. Speed | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SS6001 | SS6001 | 12 mm | Open | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.30 | |
| SS6002 | SS6002 | 15 mm | Open | 9 mm | Alloy Steel | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €25.27 | |
| SS6003 | SS6003 | 17 mm | Open | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €26.46 | |
| SS6000 ZZ FM222 | SS6000ZZ | 10 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 26 mm | -0.008 mm to 0 mm | 34000 RPM | €18.38 | |
| SS6001 ZZ FM222 | SS6001ZZ | 12 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.35 | |
| SS6002 ZZ FM222 | SS6002ZZ | 15 mm | - | - | - | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €26.24 | |
| SS6003 ZZ FM222 | SS6003ZZ | 17 mm | Double Shielded | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €28.27 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Dial Calipers
- Keyed Different Padlocks
- Filter/Regulators
- Surface Tester Accessories
- Rotary Evaporators
- IRWIN INDUSTRIAL TOOLS Locking Pliers Sets
- RINGERS GLOVES Heavy Duty Impact Gloves
- LUMAPRO Emergency Lighting Batteries
- LUMAPRO Hand Lamp Cord Reels
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND CU1000 Gas Springs
- GKS-PERFEKT Hydraulic Toe Jack
- ANVIL Snubbers
- COOPER B-LINE Enclosure Lights
- EATON SPX Series Motor Control Mounting Kits
- DEUBLIN Straights
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN SS6000 2RS FM222 Radial Ball Bearing Stainless Steel 10mm Ss6000 2rs
€23.11 /unit
