FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Radial Ball Bearing |
| Abec Rating | 1 |
| Abec Tolerance | 1 |
| Ball Material | Alloy Steel |
| Ball Material Grade | Grade 52100 |
| Bearing Industry Number | 6007 |
| Bearing Material | Stainless Steel |
| Bearing Type | Double Sealed |
| Bore Dia. | 35 mm |
| Bore Diameter | 35 mm |
| Bore Diameter Tolerance | -0.012 mm to 0 mm |
| Bore Tolerance | -0.012 mm to 0 mm |
| Cage Material | Stainless Steel |
| Cage Material Grade | Grade 304 |
| Closure | Double Sealed |
| Closure & Seal Type | Double Sealed, Contact Seal |
| Dynamic Load Capacity | 3600 lbs. |
| Dynamic Radial Load Capacity | 2880 lbf. |
| Flange Type | Non Flanged |
| For Environment | Oily, Greasy |
| Includes Retaining Ring | No |
| Industry Number | SS6007-2RS |
| Lubricant Material | FM222 |
| Lubrication | Grease |
| Max. Speed | 14000 RPM |
| Maximum Axial Load | 3600 lbf. |
| Maximum Speed | 14000 RPM |
| Maximum Temperature | 350°F |
| Minimum Temperature | -40°F |
| Number Of Rows | 1 |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Outside Dia. | 62 mm |
| Outside Diameter | 62 mm |
| Outside Diameter Tolerance | -0.013 mm to 0 mm |
| Resistance Properties | Corrosion Resistant |
| Retaining Ring Groove | No |
| Ring Material | Stainless Steel |
| Ring Material Grade | Grade 440C |
| Seal Material | Rubber |
| Seal Type | Contact |
| Standards | Afbma, Iso Certified 9001 |
| Static Radial Load Capacity | 2260 lbf. |
| Temp. Range | -40°F to +350°F |
| Width | 14 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.16 |
| Ship height (cm) | 1.4 |
| Ship length (cm) | 6.2 |
| Ship width (cm) | 6.2 |
| HS code | 8482105052 |
Product Variants
| Model | Industry Number | Bore Dia. | Closure | Outer Ring Width | Ball Material | Outside Dia. | Bore Tolerance | Max. Speed | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SS6001 | SS6001 | 12 mm | Open | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.30 | |
| SS6002 | SS6002 | 15 mm | Open | 9 mm | Alloy Steel | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €25.27 | |
| SS6003 | SS6003 | 17 mm | Open | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €26.46 | |
| SS6000 ZZ FM222 | SS6000ZZ | 10 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 26 mm | -0.008 mm to 0 mm | 34000 RPM | €18.38 | |
| SS6001 ZZ FM222 | SS6001ZZ | 12 mm | Double Shielded | 8 mm | Alloy Steel | 28 mm | -0.008 mm to 0 mm | 30000 RPM | €23.35 | |
| SS6002 ZZ FM222 | SS6002ZZ | 15 mm | - | - | - | 32 mm | -0.008 mm to 0 mm | 28000 RPM | €26.24 | |
| SS6003 ZZ FM222 | SS6003ZZ | 17 mm | Double Shielded | 10 mm | Alloy Steel | 35 mm | -0.008 mm to 0 mm | 26000 RPM | €28.27 |
Explore More
- KEYSHAFT
- Vehicle Self Contained Hidden Warning Lights
- Class D - Milk Bottle - Fuses
- Utility Waste Containers
- Speciality Fuses
- Insoles
- DESTACO 9500 Series Pneumatic Swing Clamps
- AKRO-MILS 30250 Akrobins Plastic Storage Bins
- PLAST-O-MATIC VBS Series Compact And Self Closing Vacuum Breakers
- LOUISVILLE FXP1700 Series Fiberglass Pinnacle Platform Ladders
- REESE Trailer Jacks
- EATON SVX Series Adjustable Frequency Drives
- HUB CITY 850 Series Bevel Gear Drives
- GARDNER BENDER All Purpose Cable Ties
- MITUTOYO 340 Series Outside Micrometers
- YELLOW JACKET Low Side Gauges
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
TRITAN SS6007 2RS FM222 Radial Ball Bearing Stainless Steel 35mm Ss6007 2rs
€82.46 /unit
