TB WOODS P8014M40 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 6.5 inch Hub Dia., 40mm Belt Width | AK6FKM
TB WOODS P8014M40 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 6.5 inch Hub Dia., 40mm Belt Width
Item: AK6FKMModel: P8014M40
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Sprocket
Bushing E
Bushing Series E
Construction Webbed
Dimension L 2.63"
Hub Location 1/4"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1800 RPM
Outside Dia. 13.93"
Pitch Dia. 14.036"