TB WOODS P8014M170 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 8 inch Hub Dia., 170mm Belt Width | AK6FLD
TB WOODS P8014M170 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 8 inch Hub Dia., 170mm Belt Width
Item: AK6FLDModel: P8014M170
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 170 mm
Bushing J
Bushing Series J
Construction Webbed
Dimension E 22/25"
Dimension L 4 1/2"
Dimension M 2"
Hub Dia. 8"
Hub Length 3.19"
Hub Location 2.13"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1800 RPM
Outside Dia. 13.93"
Pitch Dia. 14.036"