TB WOODS P5214M55 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 55mm Belt Width, 9.123 inch Pitch Dia. | AK6RZL
TB WOODS P5214M55 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 55mm Belt Width, 9.123 inch Pitch Dia.
Item: AK6RZLModel: P5214M55
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 55 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing E
Bushing Series E
Construction Plain
Dimension E 0.34"
Dimension L 2.63"
Dimension M 0.47"
Face Width 2 3/4"
Hub Length 1.63"
Hub Location 14/25"
Inside Dia. 7.19"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2780 RPM
Number Of Teeth 52
Outside Dia. 9.01"
Pitch Dia. 9.123"