TB WOODS P19214M85 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 8 inch Hub Dia., 85mm Belt Width | AL2PLN
TB WOODS P19214M85 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 8 inch Hub Dia., 85mm Belt Width
Item: AL2PLNModel: P19214M85
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 85 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing J
Dimension E 21/25"
Dimension L 4 1/2"
Dimension M 0.34"
Face Width 4"
Hub Dia. 8"
Hub Length 3.19"
Hub Location 0.41"
Material Cast Iron
Max. Rpm 750 RPM
Number Of Teeth 192
Outside Dia. 33.58"
Pitch Dia. 33.686"