TB WOODS P1128M85 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 11.229 inch Pitch Dia. | AK6YFH
TB WOODS P1128M85 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 11.229 inch Pitch Dia.
Item: AK6YFHModel: P1128M85
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 85 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing F
Bushing Series F
Construction Plain
Dimension E 11/25"
Dimension L 3.63"
Dimension M 14/25"
Face Width 3 3/4"
Hub Length 2 1/2"
Hub Location 0.63"
Inside Dia. 10"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2240 RPM
Number Of Teeth 112
Outside Dia. 11.18"
Pitch Dia. 11.229"