TB WOODS P6814M55 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 7.38 inch Hub Dia., 55mm Belt Width | AK6RZN
TB WOODS P6814M55 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 7.38 inch Hub Dia., 55mm Belt Width
Item: AK6RZNModel: P6814M55
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Item Sprocket
Belt Width 55 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing F
Bushing Series F
Construction Webbed
Dimension E 0.94"
Dimension L 3.63"
Dimension M 0.06"
Face Width 2 3/4"
Hub Length 2 1/2"
Hub Location 0.13"
Inside Dia. 10"
Number Of Teeth 68
Outside Dia. 11.82"
Pitch Dia. 11.93"