TB WOODS P21614M40 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 7.38 inch Hub Dia., 40mm Belt Width | AX3QZZ
TB WOODS P21614M40 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 7.38 inch Hub Dia., 40mm Belt Width
Item: AX3QZZModel: P21614M40
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 40 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing F
Dimension E 1.06"
Dimension L 3.63"
Dimension M 11/25"
Face Width 2.13"
Hub Length 2 1/2"
Material Cast Iron
Max. Rpm 670 RPM
Number Of Teeth 216
Outside Dia. 37.79"
Pitch Dia. 37.896"