TB WOODS P2814M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Ductile Iron, 115mm Belt Width, 4.912 inch Pitch Dia. | AK6YFP
TB WOODS P2814M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Ductile Iron, 115mm Belt Width, 4.912 inch Pitch Dia.
Item: AK6YFPModel: P2814M115
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 115 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing SFL
Construction Plain
Dimension E 3 7/25"
Dimension L 1.13"
Dimension M 1.97"
Face Width 5 1/4"
Hub Length 1.59"
Inside Dia. 3 1/4"
Material Ductile Iron
Max. Rpm 7950 RPM
Number Of Teeth 28
Outside Dia. 4 4/5"
Pitch Dia. 4.912"