TB WOODS P11220M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 10.5 inch Hub Dia., 115mm Belt Width | AK6RTQ
TB WOODS P11220M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 10.5 inch Hub Dia., 115mm Belt Width
Item: AK6RTQModel: P11220M115
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 115 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing M
Bushing Series M
Construction Spoked
Dimension E 1 7/25"
Dimension L 6 3/4"
Dimension M 0.09"
Face Width 5.38"
Hub Dia. 10 1/2"
Hub Length 5.19"
Hub Location 0.19"
Material Cast Iron
Max. Rpm 900 RPM
Number Of Teeth 112
Outside Dia. 27.9"
Pitch Dia. 28.072"