TB WOODS P3814M85 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 6.667 inch Pitch Dia. | AK6FPW
TB WOODS P3814M85 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 6.667 inch Pitch Dia.
Item: AK6FPWModel: P3814M85
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 85 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing SF
Construction Plain
Dimension E 0.69"
Dimension L 2"
Dimension M 1.31"
Face Width 4"
Hub Length 1 1/4"
Hub Location 1.38"
Material Cast Iron
Max. Rpm 3820 RPM
Number Of Teeth 38
Outside Dia. 6 14/25"
Pitch Dia. 6.667"