TB WOODS P6414M85 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 11.229 inch Pitch Dia. | AK6FJH
TB WOODS P6414M85 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 11.229 inch Pitch Dia.
Item: AK6FJHModel: P6414M85
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 85 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing F
Bushing Series F
Construction Plain
Dimension E 0.31"
Dimension L 3.63"
Dimension M 0.69"
Face Width 4"
Hub Location 1 1/4"
Inside Dia. 9 1/4"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2250 RPM
Number Of Teeth 64
Outside Dia. 11 3/25"
Pitch Dia. 11.229"