TB WOODS P2914M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Ductile Iron, 115mm Belt Width, 5.088 inch Pitch Dia. | AX4REV
TB WOODS P2914M115 Synchronous Plus Belt Sprocket, Ductile Iron, 115mm Belt Width, 5.088 inch Pitch Dia.
Item: AX4REVModel: P2914M115
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 115 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing SFL
Dimension E 3 7/25"
Dimension L 1.13"
Dimension M 1.97"
Face Width 5 1/4"
Hub Length 1.59"
Inside Dia. 3 1/4"
Material Ductile Cast Iron
Max. Rpm 7670 RPM
Number Of Teeth 29
Outside Dia. 4.98"
Pitch Dia. 5.088"