TB WOODS P3614M85 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 6.316 inch Pitch Dia. | AK6FFY
TB WOODS P3614M85 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 85mm Belt Width, 6.316 inch Pitch Dia.
Item: AK6FFYModel: P3614M85
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sprocket
Belt Width 85 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing SF
Construction Plain
Dimension E 0.69"
Dimension L 2"
Dimension M 1.31"
Face Width 4"
Hub Length 1 1/4"
Hub Location 1.38"
Inside Dia. 4 21/25"
Material Cast Iron
Max. Rpm 4030 RPM
Number Of Teeth 36
Outside Dia. 6.21"
Pitch Dia. 6.316"