TB WOODS P11214M55 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 7.38 inch Hub Dia., 55mm Belt Width | AK6FMB
TB WOODS P11214M55 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 7.38 inch Hub Dia., 55mm Belt Width
Item: AK6FMBModel: P11214M55
Item Sprocket
Belt Width 55 mm
Bushing F
Bushing Series F
Construction Spoked
Dimension E 0.94"
Dimension L 3.63"
Dimension M 0.06"
Face Width 2 3/4"
Hub Length 2 1/2"
Hub Location 0.13"
Material Cast Iron
Max. Rpm 1280 RPM
Number Of Teeth 112
Outside Dia. 19.54"
Pitch Dia. 19.65"