TB WOODS P4014M40 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 40mm Belt Width, 7.018 inch Pitch Dia. | AK6FGE
TB WOODS P4014M40 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 40mm Belt Width, 7.018 inch Pitch Dia.
Item: AK6FGEModel: P4014M40
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Sprocket
Belt Width 40 mm
Bore Type Quick Disconnect Bushing
Bushing SF
Construction Plain
Dimension E 1/4"
Dimension L 2"
Dimension M 0.38"
Face Width 2.13"
Hub Length 1 1/4"
Hub Location 11/25"
Material Cast Iron
Max. Rpm 3620 RPM
Number Of Teeth 40
Outside Dia. 6.91"
Pitch Dia. 7.018"