TB WOODS P4814M40 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 40mm Belt Width, 8.421 inch Pitch Dia. | AK6FGT
TB WOODS P4814M40 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 40mm Belt Width, 8.421 inch Pitch Dia.
Item: AK6FGTModel: P4814M40
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Sprocket
Bushing E
Bushing Series E
Construction Plain
Dimension E 0.66"
Dimension L 2.63"
Dimension M 4/25"
Hub Length 1.63"
Hub Location 1/4"
Material Cast Iron
Max. Rpm 3010 RPM
Number Of Teeth 48
Outside Dia. 8.31"
Pitch Dia. 8.421"