TB WOODS P7214M85 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 7.38 inch Hub Dia., 85mm Belt Width | AK6FKC
TB WOODS P7214M85 Synchronous Plus Belt Sprocket, Cast Iron, 7.38 inch Hub Dia., 85mm Belt Width
Item: AK6FKCModel: P7214M85
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Sprocket
Bushing F
Bushing Series F
Construction Webbed
Dimension L 3.63"
Hub Location 1 1/4"
Inside Dia. 10.69"
Material Cast Iron
Max. Rpm 2000 RPM
Number Of Teeth 72
Pitch Dia. 12.632"