FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Chamfer Diameter | 1.9 mm |
| Dimensional Standards | Asme B18.8.3M / Iso 8750 |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Fits Maximum Hole Diameter | 2 mm |
| Fits Minimum Hole Diameter | 1.9 mm |
| Length | 14 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 1070 |
| Minimum Chamfer Length | 0.7 mm |
| Nominal Dia. | 2 mm |
| Outside Diameter Tolerance | 2.13" to 2.25" |
| Pin Diameter | 2 mm |
| Pin Length Tolerance | -0.5 mm to +0.5 mm |
| Pin Type | Coiled |
| Rockwell Hardness | Hv30 420-560 |
| Shank Length | 14 mm |
| Standard | D7344, ISO8748 |
| Standards | D7344, Iso8748 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Coiled |
| Usable Length | 14 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- REGAL 051489AM88 End Mill With TiAln Coated, Single End, 1-1/4 Inch Dia., 4-1/2 Inch Length, 3 Flutes
- APOLLO VALVES 61Y21701 164T112 Swing Check Valve, Y, 1-1/2 Inch NPT, Bronze
- MAIN FILTER INC. MF0600917 R18D25C Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 25 Micron Rating, Buna Seal, 18.89 Inch Height
- ARO Y14-416-T Washer, Spring Lock
- MAIN FILTER INC. MF0616784 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 15.16 Inch Height
- AETNA BEARING AG2814 Flanged Belt Idler, 0.643/0.649 Inch Inside Dia., 8-3/4 Inch Outside Dia.
- EATON SVX006A1-4A1B1B1B8D3 Adjustable Frequency Drive, 7-1/2HP IL only, NEMA Type 1, 380-500V, EMC H, RS-232, FR4
- ADVANCE TABCO EK-SS-2412 Work Table, 144 X 24 Inch Size Open Front, 14 Ga 304 Ss Top
Explore More
- KEYSHAFT
- Spiral Bands
- Oil Pumps
- Vibration Isolator Pads
- Machine Skates And Rollers Equipment
- Louver Flange Kits
- FALLTECH Hot Work Full Body Harnesses, With Pad
- RUD CHAIN VLBG Load Rings, Metric Thread With Variable Length
- VIBCO 10 Series Pneumatic Piston Vibrators
- MUELLER INDUSTRIES 105MBP Silent Check Valves
- WALDMANN Led Task Light
- 80/20 Single Flange Long Standard Linear Bearings, 3 Slot Mount
- VESTIL P-JIB Series Portable Cantilever Hoists
- ANVIL AS500H Series Channel With Holes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39150.020.0014 Spring Pin, 2 mm Nominal Dia., Steel, 14 mm Lg., Plain
€21.82 /pack
