FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Chamfer Diameter | 15.6 mm |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Fits Maximum Hole Diameter | 16 mm |
| Fits Minimum Hole Diameter | 15.82 mm |
| Length | 40 mm |
| Material | Steel |
| Minimum Chamfer Length | 4 mm |
| Nominal Dia. | 16 mm |
| Pin Diameter | 16 mm |
| Pin Length Tolerance | -0.5 mm to +0.5 mm |
| Pin Type | Coiled |
| Rockwell Hardness | Hv30 420-560 |
| Shank Length | 40 mm |
| Standard | D7343, ISO8750 |
| Standards | D7343, Iso8750 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Coiled |
| Usable Length | 40 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.04 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- DYNABRADE 14353 Idler Arm Bushing
- SHARP METAL TOOLS SCLCL 0808-D06
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 53 X 2537
- TB WOODS 36008M22W QT Power Chain Belt Sprocket, Neoprene, 22mm Belt Width, 3600mm Pitch Length, 450 Teeth
- EATON SVX060A1-4A1N1B1B9C6 Adjustable Frequency Drive, 60HP, CANopen, NEMA Type 1, 5 DI, 1 RO, No Brake Chopper, FR7
- SUPCO AK25
- VERMONT GAGE 501409000 Jobber Drill Blank, 9.00 mm Dia, 4 7/8 Inch Length, Bright Uncoated Finish
- GRAINGER PS-CACT-96 Plastic Sheet, 0.25 Inch Thick, 24 Inch Width x 48 Inch Length, Green, Clear
Explore More
- KEYSHAFT
- Tool and Appliance Testers
- Kitchen and Wet Area Mats
- Machine Deburring Tools
- Industrial and Commercial Dehumidifiers
- Earth Ground Resistance Tester Acc.
- CONDOR Rain Poncho Reuseable Rainwear
- SALISBURY Class 0 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Blue
- SALISBURY Class 00 Electrical Gloves Kit, 11 Inch, Red
- DMS HICS 2014 Hospital Incident Command Vest Kits
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, PP, Wide Neck, Round
- ARLINGTON INDUSTRIES Ground Rod Clamp, Brass
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Fitting Special Reinforced Reducer Couplings, SR Fipt x SR Fipt SS Collar
- SPEARS VALVES PVC Class 63 IPS Fabricated Crosses, Socket x Socket x Socket x Socket
- NIBCO 6106-3-3 Series Thread 45 Deg Elbows, FPT x FPT, Black Polypropylene Schedule 80
- JAMCO Mobile Drawer Cabinets, 4 Drawer And 1 Door
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39140.160.0040 Spring Pin, 16 mm Nominal Dia., Steel, 40 mm Lg., Plain, Coiled
€14.33 /unit
