FABORY M39140.040.0022 Spring Pin, 4mm Nominal Dia., Spring Steel Grade, 50PK | CG8FJU 41KE70
FABORY M39140.040.0022 Spring Pin, 4 mm Nominal Dia., Steel, 22 mm Lg., Plain, Coiled
Item: CG8FJUModel: M39140.040.0022Cross Ref: 41KE70
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Chamfer Diameter 3.9 mm
End Type Chamfered
Finish Plain
Fits Maximum Hole Diameter 4 mm
Fits Minimum Hole Diameter 3.88 mm
Length 22 mm
Material Steel
Minimum Chamfer Length 1.1 mm
Nominal Dia. 4 mm
Pin Diameter 4 mm
Pin Length Tolerance -0.5 mm to +0.5 mm
Pin Type Coiled
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 22 mm
Type Coiled
Usable Length 22 mm