FABORY M39140.040.0026 Spring Pin, 4mm Nominal Dia., Spring Steel Grade, 50PK | CG8FJW 41KE72
FABORY M39140.040.0026 Spring Pin, 4 mm Nominal Dia., Steel, 26 mm Lg., Plain, Coiled
Item: CG8FJWModel: M39140.040.0026Cross Ref: 41KE72
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Chamfer Diameter 3.9 mm
End Type Chamfered
Finish Plain
Fits Maximum Hole Diameter 4 mm
Fits Minimum Hole Diameter 3.88 mm
Length 26 mm
Material Steel
Minimum Chamfer Length 1.1 mm
Nominal Dia. 4 mm
Pin Diameter 4 mm
Pin Length Tolerance -0.5 mm to +0.5 mm
Pin Type Coiled
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 26 mm
Type Coiled
Usable Length 26 mm