FABORY M39140.050.0045 Spring Pin, 5mm Nominal Dia., Spring Steel Grade, 25PK | CG8FKP 41KE89
FABORY M39140.050.0045 Spring Pin, 5 mm Nominal Dia., Steel, 45 mm Lg., Plain, Coiled
Item: CG8FKPModel: M39140.050.0045Cross Ref: 41KE89
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Chamfer Diameter 4.85 mm
Dimensional Standards Asme B18.8.3M / Iso 8750
End Type Chamfered
Finish Plain
Fits Maximum Hole Diameter 5 mm
Fits Minimum Hole Diameter 4.88 mm
Length 45 mm
Material Steel
Material Grade/class Grade 1070
Minimum Chamfer Length 1.3 mm
Nominal Dia. 5 mm
Outside Diameter Tolerance 5.25" to 5.5"
Pin Diameter 5 mm
Pin Length Tolerance -0.5 mm to +0.5 mm
Pin Type Coiled
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 45 mm
Type Coiled
Usable Length 45 mm