FABORY M39140.040.0040 Spring Pin, 4mm Nominal Dia., Spring Steel Grade, 25PK | CG8FKB 41KE77
FABORY M39140.040.0040 Spring Pin, 4 mm Nominal Dia., Steel, 40 mm Lg., Plain, Coiled
Item: CG8FKBModel: M39140.040.0040Cross Ref: 41KE77
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Chamfer Diameter 3.9 mm
Dimensional Standards Asme B18.8.3M / Iso 8750
End Type Chamfered
Finish Plain
Fits Maximum Hole Diameter 4 mm
Fits Minimum Hole Diameter 3.88 mm
Length 40 mm
Material Steel
Material Grade/class Grade 1070
Minimum Chamfer Length 1.1 mm
Nominal Dia. 4 mm
Outside Diameter Tolerance 4.2" to 4.4"
Pin Diameter 4 mm
Pin Length Tolerance -0.5 mm to +0.5 mm
Pin Type Coiled
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 40 mm
Type Coiled
Usable Length 40 mm