FABORY M39140.040.0016 Spring Pin, 4mm Nominal Dia., Spring Steel Grade, 50PK | CG8FJQ 41KE67
FABORY M39140.040.0016 Spring Pin, 4 mm Nominal Dia., Steel, 16 mm Lg., Plain, Coiled
Item: CG8FJQModel: M39140.040.0016Cross Ref: 41KE67
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Spring Pin
Chamfer Diameter 3.9 mm
End Type Chamfered
Finish Plain
Fits Maximum Hole Diameter 4 mm
Fits Minimum Hole Diameter 3.88 mm
Length 16 mm
Material Steel
Minimum Chamfer Length 1.1 mm
Nominal Dia. 4 mm
Pin Diameter 4 mm
Pin Length Tolerance -0.5 mm to +0.5 mm
Pin Type Coiled
Rockwell Hardness Hv30 420-560
Shank Length 16 mm
Standard D7343, ISO8750
Standards D7343, Iso8750
System Of Measurement Metric
Type Coiled
Usable Length 16 mm