FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Spring Pin |
| Chamfer Diameter | 9.75 mm |
| Dimensional Standards | Asme B18.8.3M / Iso 8750 |
| End Type | Chamfered |
| Finish | Plain |
| Fits Maximum Hole Diameter | 10 mm |
| Fits Minimum Hole Diameter | 9.85 mm |
| Length | 70 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 1070 |
| Minimum Chamfer Length | 2.5 mm |
| Nominal Dia. | 10 mm |
| Outside Diameter Tolerance | 10.35" to 10.8" |
| Pin Diameter | 10 mm |
| Pin Length Tolerance | -0.75 mm to +0.75 mm |
| Pin Type | Coiled |
| Rockwell Hardness | Hv30 420-560 |
| Shank Length | 70 mm |
| Standard | D7343, ISO8750 |
| Standards | D7343, Iso8750 |
| System Of Measurement | Metric |
| Type | Coiled |
| Usable Length | 70 mm |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.13 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
| Country of Origin | Varies |
Explore Products
- CLEVELAND C80949 Ball End Mill, 2 Flutes, 3/8 Inch Milling Dia, 6 Inch Overall Length
- PARKER 032512538 Flow Control Valve, 1/4 Inch Thread Size, Brass
- HONEYWELL POPUP1625 Furnace Air Cleaner Filter, Panel, MERV 11
- STEARNS BRAKES 108772201012 Brake-Vert Aspec Shftcl H
- GATES 6563BR BladeRunner Belt
- DIXON 31155611DOT UNION TEE
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 23 X 5340
- WIHA TOOLS 33520 WIHA 33520
Explore More
- KEYSHAFT
- Colony Counters
- Panel Mount Circuit Breakers
- Mop Sinks
- Platform Lift and Stacker Accessories
- Air Nailers
- GLOBE SCIENTIFIC Bottles, LDPE, Wide Neck, Round
- ANVIL AS3373 Series Universal Angle Brackets
- HOFFMAN Type 4X Feed Through Straight Sections
- LOVEJOY RunRight Anti Vibration Mountings, Type RAV
- CASH VALVE A Series, A31S Type Pressure Regulators
- STEINER INDUSTRIES Protect-O-Screen HD Replacement Curtains With Cover Flap
- SPEAKMAN Hotel S-2005 Series Shower Heads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
FABORY M39140.100.0070 Spring Pin, 10 mm Nominal Dia., Steel, 70 mm Lg., Plain, Coiled
€75.97 /pack
