WEG 01536OT3V215JPV-S 13482984 Pump Motor, 15 HP, 3600 RPM, 200/400 V, 3 Phase, ODP, 215JPV Frame, Footless, Close Coupled Pump, Vertical
3600 rpm
15 hp
215JPV
200/400V
Get it by Monday, Apr 13
€2,068.12 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Application | Closed Coupled |
| Bearing Cap | Yes |
| Body Design | Rolled Steel |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Breakdown Torque | 280% |
| Cable Press Material | Sem |
| Composition | Steel |
| Connection Cables Quantity | 12 |
| Ct Speed Range | 2:1 |
| Drip Cover | With |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 90.2% |
| Efficiency @ 100% | 90.2% |
| Efficiency @ 50% | 90.2% |
| Efficiency @ 75% | 90.2% |
| Enclosure | IC01 |
| Enclosure Type | ODP |
| Fan Cover Material | Without Fan Cover |
| Fan Material | Without Fan |
| Flange | C |
| Frame | 215JPV |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Frame Size | 213/5JP |
| Frequency | 60 Hz |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 15 hp |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 135/269A |
| Locked Rotor Time | 8 sec. |
| Locked Rotor Time (cold) | 14 sec. |
| Locked Rotor Torque | 210% |
| Main Terminal Box Hole | 1.377" |
| Moment Of Inertia (j) | 0.5512 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | W-6 |
| Mounting Arrangement | W6 |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Nema Frame | NEMA 213-5JP |
| Nema Mount | C Face No Base |
| No Load Amps | 7.09/14.2A |
| Noise Level | 66 dBA |
| Number Of Poles | 2 |
| Output Hp | 15 hp |
| Output Kw | 11 kW |
| Output Rating | 15 hp |
| Output Rpm | 3535 RPM |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.77 |
| Power Factor 75% | 0.86 |
| Power Factor_100% | 0.89 |
| Rated Current | 19.8/39.6A |
| Rated Speed | 3535 RPM |
| Rated Torque | 22.3 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 200/400V |
| Resilient Base | Without |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 3400-3600 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 1.81% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 3600 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 200/400V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 69.3 |
| Ship height (cm) | 32.26 |
| Ship length (cm) | 52.83 |
| Ship width (cm) | 37.08 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Phase | Service Factor | Frequency | Hp | Rpm | Frame | Synchronous Speed | Mounting | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
.2518OT3E56CFL-S | 3 | 1.35 | 60 Hz | 1/4 hp | 1700-1800 RPM | 56C | 1800 RPM | Footless | €313.77 | |
![]() |
00236OT3E56CFL-S | 3 | 1.15 | 50/60 Hz | - | 3400-3600 RPM | 56 | 3600 RPM | Footless | €553.58 | |
![]() |
.3318OT3E56CFL-S | 3 | 1.35 | 50/60 Hz | 1/3 hp | 1700-1800 RPM | 56C | 1800 RPM | Footless | €338.84 | |
![]() |
.7536OS3EJPR56J-S48P | - | - | - | - | - | - | - | - | €312.50 | |
![]() |
00156OT3E56CFL-S | 3 | 1.15 | 50/60 Hz | 1 1/2 hp | 3400-3600 RPM | 56 | 3600 RPM | Footless | €486.77 | |
![]() |
00336OT3E56CFL-S | 3 | 1.15 | 50/60 Hz | - | 3400-3600 RPM | 56 | 3600 RPM | Footless | €612.05 | |
![]() |
.7518OT3H56CFL-S | 3 | 1.25 | 60 Hz | 3/4 hp | 1700-1800 RPM | 56C | 1800 RPM | Footless | €427.12 |
Explore Products
- BROWNING 1169200 35H21 Roller Chain Sprocket, Steel, Single Strand Type 3, 3/8 to 1-1/2 in Bore Dia, 2.713 in OD, 35 Chain Size, 21 Teeth, 2.516 in Pitch Dia
- GRAINGER ZUSA-PF-10729 Square Head Plug, Brass, 2 Inch Pipe
- TB WOODS 350H100 Timing Belt Sprocket, Neoprene, 1 inch Belt Width, 0.5 inch Pitch, 35 inch Pitch Length
- EATON W+200M1CNCY7
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 23 X 4181
- KEN FORGING 7E-SS Rod End, 3/4 In Thread Size, SS, 6 In Lg. From Ream Center
- MAG-MATE SBC-3-3
- MARTIN SPROCKET 32L100 SDS Timing Pulley, 32 Teeth, 1.062 Inch Face Width, 1 Inch Belt Width, Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Lawn Mower Accessories
- Plug and Switch Lockout Devices
- Jobsite Boxes
- Bench Buffers
- Air Cable Balancers
- DESTACO 640 Series Straight Line Action Clamps
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Fine
- OIL SAFE Stumpy Spout Lids
- DWYER INSTRUMENTS ADPS Series Differential Pressure Switches
- ACCURIDE SS5321 Series Heavy Duty Over Travel Slides
- SMC VALVES Wire Assembly
- WESTWARD Assorted Pliers Sets
- ADAPT-ALL CWR Series Copper Washers
- ROTOR CLIP SH Shaft Rings
- SIOUX CHIEF PowerPEX ASTM F2159 Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01536OT3V215JPV-S 13482984 Pump Motor, 15 HP, 3600 RPM, 200/400 V, 3 Phase, ODP, 215JPV Frame, Footless, Close Coupled Pump, Vertical
€2,068.12 /unit



