WEG 01536OT3H215JMV-S 13482982 Pump Motor, 15 HP, 3600 RPM, 575V, ODP, 215JMV, Footless, Close CoupLED Pump, Vertical
3600 rpm
15 hp
215JMV
575V
Get it by Tuesday, Apr 14
€2,068.12 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Close-Coupled Pump Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C |
| Bearing Cap | Yes |
| Bolt Material | Carbon Steel |
| Breakdown Torque | 280% |
| Composition | Steel |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drip Cover | With |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency @ 100% | 90.2% |
| Efficiency @ 50% | 90% |
| Efficiency @ 75% | 90.1% |
| Enclosure | IC01 |
| Enclosure Type | ODP |
| Fan Cover Material | Without Fan Cover |
| Fan Material | Without Fan |
| Flange | C |
| Frame | 215JMV |
| Frame Material | Rolled Steel |
| Frame Size | 213/5JM |
| Frequency | 60 Hz |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 15 hp |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 95.7A |
| Locked Rotor Time (cold) | 25 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 14 sec. |
| Locked Rotor Torque | 229% |
| Main Terminal Box Hole | 1.377" |
| Moment Of Inertia (j) | 0.5512 lbs.-sq. ft. |
| Mounting | W-6 |
| No Load Amps | 5.84A |
| Noise Level | 66 dBA |
| Number Of Poles | 2 |
| Output Rating | 15 hp |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power Factor 50% | 0.72 |
| Power Factor 75% | 0.82 |
| Power Factor_100% | 0.87 |
| Product Datasheet | weg-01536ot3h215jmv-s.pdf |
| Rated Current | 14.1A |
| Rated Speed | 3525 RPM |
| Rated Torque | 22.3 lbs.-ft. |
| Rated Voltage | 575V |
| Resilient Base | Without |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 3400-3600 RPM |
| Screw Cap | Carbon Steel |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 2.08% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 3600 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | Without |
| Terminal Box | Left Position |
| Voltage | 575V AC |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 67.95 |
| Ship height (cm) | 32.26 |
| Ship length (cm) | 52.83 |
| Ship width (cm) | 37.08 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Product | Model | Phase | Service Factor | Frequency | Hp | Rpm | Frame | Synchronous Speed | Mounting | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
.2518OT3E56CFL-S | 3 | 1.35 | 60 Hz | 1/4 hp | 1700-1800 RPM | 56C | 1800 RPM | Footless | €313.77 | |
![]() |
00236OT3E56CFL-S | 3 | 1.15 | 50/60 Hz | - | 3400-3600 RPM | 56 | 3600 RPM | Footless | €553.58 | |
![]() |
.3318OT3E56CFL-S | 3 | 1.35 | 50/60 Hz | 1/3 hp | 1700-1800 RPM | 56C | 1800 RPM | Footless | €338.84 | |
![]() |
.7536OS3EJPR56J-S48P | - | - | - | - | - | - | - | - | €312.50 | |
![]() |
00156OT3E56CFL-S | 3 | 1.15 | 50/60 Hz | 1 1/2 hp | 3400-3600 RPM | 56 | 3600 RPM | Footless | €486.77 | |
![]() |
00336OT3E56CFL-S | 3 | 1.15 | 50/60 Hz | - | 3400-3600 RPM | 56 | 3600 RPM | Footless | €612.05 | |
![]() |
.7518OT3H56CFL-S | 3 | 1.25 | 60 Hz | 3/4 hp | 1700-1800 RPM | 56C | 1800 RPM | Footless | €427.12 |
Explore Products
- GRAINGER 6SH22X12-48 Carbon Steel Sheet, 0.032 Inch Thick, 12 Inch X 4 Feet Nominal Size
- ANVIL 0500362330 Saddle, Hot-Dip Galvanized, Cast Iron, 10 Inch Pipe Size
- SMC VALVES KK3P-08L Fitting, 8 mm
- EATON ECS9613BAA-C1C47P7S3 Soft Starter, Non-Combo, Reduced Voltage, 302A, Painted Steel, 230V
- BALDOR MOTOR EM4106T-8 Three Phase Enclosed Motor, 200V, 3600 RPM, 60 Hz, 20 hp, TEFC, 256T Frame
- NORLAKE 002019 NOR-LAKE SCIENTIFIC 002019
- VOLLRATH 555 Grip O.K. Vinyl
- APOLLO VALVES 76106P01 Stainless 2 Pcs Ball Valve with Standard Configuration 1-1/4 Inch Size, 2 x BSPP, silver, 6 x 2 x 3 Inch
Explore More
- KEYSHAFT
- Pilot and Ignition Components
- Clevis Pins
- Plastic Tube Fittings
- Paint Mixers
- Air Conveyors
- AKRO-MILS 30174 Shelf Bins
- AUTOQUIP Super Titan Scissor Lift Tables
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, 4H5H, Metric Fine
- MUELLER INDUSTRIES 1601-A Chexter Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials PMP Griffin Style Low Form Beakers with Handle
- HECK INDUSTRIES Mill Bevelers
- RANCO Control Cycles, Universal Kit, Close On Rise Switch Action
- EATON Piston Pump Seal Kits
- MARTIN SPROCKET Cast Iron Bevel Gears, 4 Diametral Pitch
- STARRETT-UK Chalk Lines
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01536OT3H215JMV-S 13482982 Pump Motor, 15 HP, 3600 RPM, 575V, ODP, 215JMV, Footless, Close CoupLED Pump, Vertical
€2,068.12 /unit



