WEG 01518ET3Y160L-W22 11586734 General Purpose Motor, Cast Iron 160L Frame, 20 HP, 1778 RPM, 460 V
1800/1500 rpm
20 hp
160L
460/380-415/660-690V
Get it by Monday, Apr 13
5.00% off
€3,392.00 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | General Purpose Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C , 40°C |
| Application | General Application |
| Bearing Cap | Yes |
| Bearing Type | Ball |
| Breakdown Torque | 250% |
| Cable Press Material | Sem |
| Cc Number | CC029A |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 92.4% |
| Efficiency @ 50% | 92% |
| Efficiency @ 75% | 92.4% |
| Efficiency Group | Premium |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | Without |
| Frame | 160L |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 25A |
| Full Load Amps @ 50hz | 28/28.4/29.2A |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 20 hp |
| Hp @ 50hz | 20 hp |
| Hz | 60 Hz |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Ins. Class | Class F |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 206A |
| Length Less Shaft | 532 mm |
| Locked Rotor Time (cold) | 32 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 18 sec. |
| Locked Rotor Torque | 229% |
| Main Terminal Box Hole | 2 x M40 x 1.5 |
| Manufacturers Warranty Length | 3 yrs. |
| Max. Ambient Temp. | 40°C |
| Moment Of Inertia (j) | 2.88 lbs.-sq. ft. |
| Motor Application | General Application |
| Motor Bearings | Ball |
| Motor Design | 3-Phase |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Motor Frame Material | Cast Iron |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Motor Service Factor | 1.25 |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| Motor Shaft Rotation | Clockwise/Counter Clockwise |
| Motor Shaft Rotation | CW/CCW |
| Mounting | B3L |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Nameplate Rpm | 1775 RPM |
| Nema Design | None |
| No Load Amps | 11A |
| No. Of Speeds | 1 |
| Noise | 64 dBA |
| Noise Level | 61 dBA |
| Nominal Efficiency | 93% |
| Number Of Pins | 6 |
| Number Of Poles | 4 |
| Output Kw | 15 kW |
| Overall Length | 642 mm |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power | 15 kW |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor 50% | 0.69 |
| Power Factor 75% | 0.79 |
| Power Factor_100% | 0.84 |
| Product Datasheet | weg-01518et3y160l-w22.pdf |
| Rated Current | 29.4A |
| Rated Speed | 1465 RPM |
| Regreasing System | At Drive End And Non-Drive End |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1700-1800 RPM |
| Screw Cap | Stainless Steel |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Dia. | 42 mm |
| Shaft Length | 110 mm |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 2.33% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1800 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | BMC |
| Terminal Box | Right Position |
| Thermal Protection | None |
| Torque | 58.4 lbs.-ft. |
| Usable @ 200v | No |
| Usable @ 208v | No |
| Voltage | 380-415/460V |
| Warranty | 3 yrs. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 153.9 |
| Ship height (cm) | 42.47 |
| Ship length (cm) | 64.2 |
| Ship width (cm) | 47.98 |
| HS code | 8501524000 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Frequency | Service Factor | Hp | Full Load Amps | Nameplate Rpm | Frame | Ambient Temp. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 00712ET3Y160M-W22 | 380-415/460V | 60 Hz | 1 | 10 hp | 13.8A | 1180 RPM | 160M | 40°C | €3,888.09 | |
| 01112ET3Y160L-W22 | 380-415/460V | 60 Hz | 1 | 15 hp | 18.8A | 1180 RPM | 160L | 40°C | €5,328.38 | |
| 01118ET3Y160M-W22 | 380-415/460V | 60 Hz | 1 | 15 hp | 18.2A | 1775 RPM | 160M | 40°C | €2,908.96 | |
| 01136ET3Y160M-W22 | 380-415/460V | 60 Hz | 1 | 15 hp | 17.9A | 3550 RPM | 160M | 40°C | €3,544.04 | |
| 01512ET3Y180L-W22 | 380-415/460V | 50 Hz | 1 | 20 hp | 24.7A | 1180 RPM | 180L | 40°C | €6,547.52 | |
| 01536ET3Y160M-W22 | 380-415/460V | 60 Hz | 1 | 20 hp | 24.4A | 3550 RPM | 160M | 40°C | €4,068.57 | |
| 01812ET3Y200L-W22 | 380-415/460V | 50 Hz | 1 | 25 hp | 31.6A | 1184 RPM | 200L | 40°C | €8,237.31 |
Explore Products
- HUMBOLDT H-2348 Still Cleaner
- SIOUX CHIEF 844-24NQ
- MAIN FILTER INC. MF0411257 Interchange Spin-On Filter, Glass, 10 Micron, Buna Seal, 10.94 Inch Height
- ANVIL 0321200941 Steel Pipe Coupling, Schedule 40, Galvanized, 1 1/2 Inch Nominal Pipe Size
- HAMMOND RM1U1913SBK Enclosure, 2 x 17 x 13 Inch Size, Rack Or Desktop Mount, Aluminum, Black
- REGAL 007074AS33 Spiral Point Tap, 3/8-16 Size, H3 Limit, 3 Flutes, Plug With Nitride
- OSG 1625096187 Thread Forming Tap, 9/16 Inch - 18 Thread Size, 13/16 Inch Thread Lg, TiCN, H7 / 3B, Semi-Bottoming
- IPG G8186G Carton Tape Clear 3 Inch x 110 Yard
Explore More
- KEYSHAFT
- Cut-Resistant Gloves
- Wire and Cable Protection
- Lamp Cord
- Fork Mounted Brush Sweepers
- Plastic Putties
- HI TEMP Welding Curtain
- MECHANIX TAA Fastfit Covert Tactical Gloves
- MILLER BY HONEYWELL Double D-Ring Body Belts, Without Pad
- RUD CHAIN INOX-STAR Stainless Steel Eye Bolts, Metric
- FSI Inflatable Decon Pool
- WESTWARD 29 Piece High Speed Steel Jobber Drill Bit Set
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Super Tuff Euro Drawers
- BOSTON GEAR 10 Diametral Pitch Hardened Steel Worms
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01518ET3Y160L-W22 11586734 General Purpose Motor, Cast Iron 160L Frame, 20 HP, 1778 RPM, 460 V
€3,570.52 /unit
