WEG 01112ET3Y160L-W22 11567895 General Purpose Motor, Cast Iron 160L Frame, 15 HP, 1181 RPM, 460 V
1000/1200 rpm
15 hp
160L
460/380-415/660-690V
Get it by Monday, Apr 13
5.00% off
€5,061.96 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | General Purpose Motor |
| Altitude | 1000 M.A.S.L. |
| Ambient Temp. | -20°C to +40°C , 40°C |
| Application | General Application |
| Bearing Cap | Yes |
| Bearing Type | Ball |
| Breakdown Torque | 260% |
| Cc Number | CC029A |
| Connection Cables Quantity | 6 |
| Drain | Rubber, Automatic |
| Drip Cover | Without |
| Duty Cycle | S1 |
| Efficiency | 50% |
| Efficiency @ 100% | 90.3% |
| Efficiency @ 50% | 85.5% |
| Efficiency @ 75% | 90.3% |
| Efficiency Group | Premium |
| Enclosure | IC411 |
| Enclosure Type | Tefc |
| Fan Cover Material | Cast Iron |
| Fan Material | Plastic |
| Flange | Without |
| Frame | 160L |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Full Load Amps | 18.8A |
| Full Load Amps @ 50hz | 21.2/21.5/22.2A |
| Grounding Lugs | Single |
| Hp | 15 hp |
| Hp @ 50hz | 15 hp |
| Impregnation Method | Dip and Bake Polyester |
| Ins. Class | Class F |
| Insulation Class | Class F |
| L.r. Amperes | 149A |
| Length Less Shaft | 532 mm |
| Locked Rotor Time (cold) | 21 sec. |
| Locked Rotor Time (hot) | 12 sec. |
| Locked Rotor Torque | 229% |
| Main Terminal Box Hole | 2 x M40 x 1.5 |
| Manufacturers Warranty Length | 3 yrs. |
| Max. Ambient Temp. | 40°C |
| Moment Of Inertia (j) | 3.75 lbs.-sq. ft. |
| Motor Application | General Application |
| Motor Bearings | Ball |
| Motor Design | 3-Phase |
| Motor Enclosure Design | Totally Enclosed Fan Cooled |
| Motor Frame Material | Cast Iron |
| Motor Mounting Type | Rigid Base |
| Motor Service Factor | 1.25 |
| Motor Shaft Design | Keyed |
| Motor Shaft Rotation | Clockwise/Counter Clockwise |
| Motor Shaft Rotation | CW/CCW |
| Mounting | B3L |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Nameplate Rpm | 1180 RPM |
| Nema Design | None |
| No Load Amps | 11.2A |
| No. Of Speeds | 1 |
| Noise | 59 dBA |
| Noise Level | 57 dBA |
| Nominal Efficiency | 91.7% |
| Number Of Pins | 6 |
| Number Of Poles | 6 |
| Output Kw | 11 kW |
| Overall Length | 642 mm |
| Overload Protection | No |
| Phase | 3 |
| Power | 11 kW |
| Power Factor | 75% |
| Power Factor 50% | 0.64 |
| Power Factor 75% | 0.75 |
| Power Factor_100% | 0.81 |
| Product Datasheet | weg-01112et3y160l-w22.pdf |
| Rated Current | 22.9A |
| Rated Speed | 975 RPM |
| Regreasing System | At Drive End And Non-Drive End |
| Rotation | CW/CCW |
| Rpm | 1100-1200 RPM |
| Screw Cap | Stainless Steel |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Dia. | 42 mm |
| Shaft Length | 110 mm |
| Shaft Locking Device | Without |
| Shaft Material | Carbon Steel |
| Slip | 2.5% |
| Starting Method | Direct On Line |
| Synchronous Speed | 1200 RPM |
| Temp. Rise | 80 K |
| Terminal Block | BMC |
| Terminal Box | Right Position |
| Thermal Protection | None |
| Torque | 65.9 lbs.-ft. |
| Usable @ 200v | No |
| Usable @ 208v | No |
| Voltage | 380-415/460V |
| Warranty | 3 yrs. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 151.65 |
| Ship height (cm) | 42.47 |
| Ship length (cm) | 64.2 |
| Ship width (cm) | 47.98 |
| HS code | 8501524000 |
| Country of Origin | BR |
Documentation:
Product Variants
| Model | Voltage | Frequency | Service Factor | Hp | Full Load Amps | Nameplate Rpm | Frame | Ambient Temp. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 00712ET3Y160M-W22 | 380-415/460V | 60 Hz | 1 | 10 hp | 13.8A | 1180 RPM | 160M | 40°C | €3,888.09 | |
| 01118ET3Y160M-W22 | 380-415/460V | 60 Hz | 1 | 15 hp | 18.2A | 1775 RPM | 160M | 40°C | €2,908.96 | |
| 01136ET3Y160M-W22 | 380-415/460V | 60 Hz | 1 | 15 hp | 17.9A | 3550 RPM | 160M | 40°C | €3,544.04 | |
| 01512ET3Y180L-W22 | 380-415/460V | 50 Hz | 1 | 20 hp | 24.7A | 1180 RPM | 180L | 40°C | €6,547.52 | |
| 01518ET3Y160L-W22 | 380-415/460V | 50 Hz | 1 | 20 hp | 25A | 1775 RPM | 160L | 40°C | €3,570.52 | |
| 01536ET3Y160M-W22 | 380-415/460V | 60 Hz | 1 | 20 hp | 24.4A | 3550 RPM | 160M | 40°C | €4,068.57 | |
| 01812ET3Y200L-W22 | 380-415/460V | 50 Hz | 1 | 25 hp | 31.6A | 1184 RPM | 200L | 40°C | €8,237.31 |
Explore Products
- GATES 15/3VX900 Cogged V-Belt, 89.807 Inch Length, 0.37 Inch Thickness
- VULCAN HART 00-857540 Element Kit, 9.45 Inch Length
- BALDOR / DODGE 26AZ12HA14 TIGEAR-2 E-Z KLEEN Right Angle Reducer
- TENSABARRIER 890B-33-21-21-MAX-NO-YAX-C Slimline Post, Steel, Red, 38 Inch Post Height, 2 Inch Post Dia, 14 Inch Base Dia, Steel
- MAIN FILTER INC. MF0590410 20045H20XLA000M Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 15.63 Inch Height
- WALTER TOOLS GX24-3E400N040-UA4 WAK20 Parting/Grooving Insert WAK20 0.157 Inch Width
- APPROVED VENDOR 1NCU8 Compression Spring, 13.35 lbs/In Stiffness Rate, 4.23 lbs Load Capacity, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Hole Drill Bore and Wire Gauges
- Tile Trowels
- Emergency Lighting Accessories
- Dielectric Unions
- Manual Pipe Threaders
- ACME ELECTRIC WI750 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- KEO Woodruff Keyseat Cutters, Shank Type, Carbide Tipped
- DWYER INSTRUMENTS 1950 Series Explosion-Proof Differential Pressure Switches
- MUELLER INDUSTRIES 101MHT Silent Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 12mm Tubes
- MAGLINER Apron End Walk Ramp
- MAUDLIN PRODUCTS Shim Stock, Flat Shim
- MERSEN FERRAZ GGC-V Fast-Acting Fuses
- YORK Drain Pans
- VIKAN 4 Inch Stainless Steel Handle Mounted Scrapers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
WEG 01112ET3Y160L-W22 11567895 General Purpose Motor, Cast Iron 160L Frame, 15 HP, 1181 RPM, 460 V
€5,328.38 /unit
