WALTER TOOLS 21311-M5X0.5 Straight Flute Tap, M5X0.5 Thread Size, 13 mm Thread Length, 70 mm Length, 6H | CU9BTM 426Z20
WALTER TOOLS 21311-M5X0.5 5077341 Straight Flute Tap, M5X0.5 Thread Size, 13 mm Thread Length, 70 mm Length, 6H
Item: CU9BTMModel: 21311-M5X0.5Cross Ref: 426Z20 / 5077341
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Straight Flute Tap
55% Thread Drill Size #14
65% Thread Drill Size #15
75% Thread Drill Size #16
Clamping Width 0.193"
Connection Dia. 0.236"
Coolant Fed Non Coolant Through
Driving Square Length 0.315"
Extended Neck Yes
Finish Bright
Functional Length 2.756"
Number Of Flutes 3
Overall Length 70 mm
Shank Dia. 6 mm
Shank Length 45 mm
Spiral Direction Neutral
Square Size 4.9 mm
Thread Direction Right Hand
Thread Length 13 mm
Thread Limit 6H
Thread Limit/class Of Fit 6H
Thread Pitch 0.5 mm
Thread Size M5 x 0.5
Thread Standard Metric Fine
Usable Length 0.984"