WALTER TOOLS 21311-M4X0.35 Straight Flute Tap, M4X0.35 Thread Size, 12 mm Thread Length, 63 mm Length | CU9BMJ 426Z17
WALTER TOOLS 21311-M4X0.35 5077338 Straight Flute Tap, M4X0.35 Thread Size, 12 mm Thread Length, 63 mm Length
Item: CU9BMJModel: 21311-M4X0.35Cross Ref: 426Z17 / 5077338
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Straight Flute Tap
Clamping Width 0.134"
Connection Dia. 0.177"
Coolant Fed Non Coolant Through
Driving Square Length 0.236"
Extended Neck Yes
Finish Bright
Functional Length 2 12/25"
Number Of Flutes 3
Overall Length 63 mm
Shank Length 42 mm
Spiral Direction Neutral
Square Size 3.4 mm
Thread Direction Right Hand
Thread Length 12 mm
Thread Limit/class Of Fit 6H
Thread Pitch 0.35 mm
Thread Size M4 x 0.35
Thread Standard Metric Fine
Usable Length 0.827"