WALTER TOOLS 21311-M5X0.35 Straight Flute Tap, M5X0.35 Thread Size, 13 mm Thread Length, 70 mm Length | CU9BNJ 426Z19
WALTER TOOLS 21311-M5X0.35 5077340 Straight Flute Tap, M5X0.35 Thread Size, 13 mm Thread Length, 70 mm Length
Item: CU9BNJModel: 21311-M5X0.35Cross Ref: 426Z19 / 5077340
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Straight Flute Tap
Clamping Width 0.193"
Connection Dia. 0.236"
Coolant Fed Non Coolant Through
Driving Square Length 0.315"
Extended Neck Yes
Finish Bright
Functional Length 2.756"
Number Of Flutes 3
Overall Length 70 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Secondary Material Application Cast Iron, Composite
Shank Dia. 6 mm
Shank Length 45 mm
Shank Type Straight
Spiral Direction Neutral
Square Size 4.9 mm
Thread Direction Right Hand
Thread Length 13 mm
Thread Limit 6H
Thread Pitch 0.35 mm
Thread Standard Metric Fine
Usable Length 0.984"