WALTER TOOLS 21311-M2X0.25 Straight Flute Tap, M2X0.25 Thread Size, 6 mm Thread Length, 45 mm Length | CU9BJZ 426Z14
WALTER TOOLS 21311-M2X0.25 5077333 Straight Flute Tap, M2X0.25 Thread Size, 6 mm Thread Length, 45 mm Length
Item: CU9BJZModel: 21311-M2X0.25Cross Ref: 426Z14 / 5077333
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Straight Flute Tap
Clamping Width 0.083"
Connection Dia. 0.11"
Coolant Fed Non Coolant Through
Driving Square Length 0.197"
Extended Neck Yes
Finish Bright
Functional Length 1.772"
Number Of Flutes 3
Overall Length 45 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Primary Material Application Iso Code N
Secondary Material Application Cast Iron, Composite
Secondary Material Application Iso Code K, O
Shank Dia. 2.8 mm
Shank Length 36 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Spiral Direction Neutral
Square Size 2.1 mm
Standards DIN 371
System Of Measurement Metric
Tap Chamfer Modified Bottoming, Semi Bottoming
Tap Finish Bright
Tap Length Standard DIN 371
Tap Material High Speed Steel
Tap Shank Standard DIN 371
Tap Style Straight Flute (Hand)
Thread Direction Right Hand
Thread Length 6 mm
Thread Limit 6H
Thread Limit/class Of Fit 6H
Thread Pitch 0.25 mm
Thread Size M2 x 0.25
Thread Standard Metric Fine
Usable Length 0.354"